ZAMKNIJ TO OKNO

Kryptowaluty

Mobilne urządzenia do kryptowalut

Telefony Komórkowe - Smartfony - Urządzenia Mobilne - TANIO Jak zarabiać w internecie? - Poradnik MyPay Zamknij

wtorek, 25 lipca 2017

Bostwana czyli czym jest wolny rynek... Od zera do lidera!

Byli krajem najbiedniejszym na świecie


Bostwana to kraj leżący w południowej Afryce, bez dostępu do morza czy oceanu. Żeby przekazać, wyjątkowość tego państwa, a raczej zmian jakie się tutaj dokonały należy dodać, że znajduje się tutaj też jedna z najgorętszych i suchych pustyń świata - Pustynia Kalahari.

Dziś Bostwana notuje najwyższy wzrost PKB na świecie. Średni wzrost w latach 1966-1999 wyniósł ponad 9%. 

Sceptycy powiedzą, że ten sukces jest tylko dzięki odkryciu diamentów. Jednak jest to bardzo mylne założenie. Praktycznie cała Afryka to jedno wielkie surowcowe bogactwo, w takim np. Kongo pod ziemią kryją się niemal wszystkie pierwiastki z tablicy Mendelejewa. Bostwana powinna być tutaj bez szans, a jednak.... stało się inaczej.

Sukces tkwi w sile wolnego rynku


Ojcem wzrostu gospodarczego Bostwany jest przede wszystkim mało komu znany Seretse Khama. Gdy ten Pan objął najwyższy urząd w tym pustynnym kraju zaczął brutalne reformy - poszedł w kierunku wolnego rynku, zmniejszył biurokrację.

Najniższe podatki

Na mocy ustawy podatkowej z 1995 r., która mieści się tylko na 151 stronach, Republika Botswany mam w tej chwili najmniejsze podatki w całej Afryce. Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) wynosi 25%, a w branży wytwórczej tylko 15%. Podatek dochodowy osobisty jest jeszcze mniejszy. Przy obecnym kursie dolara amerykańskiego do botswańskiej puli pierwszy próg podatku dochodowego rozpoczyna się dopiero od dochodów wynoszących 4,5 tys. USD i do tej kwoty nie płaci się podatku w ogóle. W drugim progu znajdują się wszyscy zarabiający od 4.5 tys. do 7,8 tys. USD.

Co prawda to nie jest Singapur, ale...


Kongo należy dziś do jednych z najbiedniejszych państw na świecie, a dewizowe rezerwy Botswany są większe od Polski (6,7 mld USD w 2002 r.) z dochodem narodowym wynoszącym 9,5 tys. USD (2002 r.) na jednego mieszkańca (w roku 1966 wynosił tylko 80 USD).

Nie ma też co ukrywać faktu, że Bostwanie daleko do gospodarek świata typu Niemcy, Norwegia, Japonia, jednak na tle całego świata jak i w szczególności Afryki dane, zmiany w przepisach pokazują jasno, że da się wyjść z największej biedy do rangi państwa które się podziwia. Swoją drogą Korea Południowa była biedniejsza niż afrykańskie Mali, dziś to jeden z najbardziej rozwiniętych technologicznie i gospodarczo krajów na świecie.

Zapraszam do dyskusji w komentarzach! 

 - - - - -

Źródło zdjęcia: 
https://afktravel.com/wp-content/uploads/2015/05/gaborone-normal.jpg

1 komentarz:

  1. a w Polsce nadal biurokracja, te same mordy od 25 lat przy korycie, obiecanki o obniżkach, a po wyborach podwyżki, dymanie obywatela za nos

    OdpowiedzUsuń