ZAMKNIJ TO OKNO

Kryptowaluty

Mobilne urządzenia do kryptowalut

Telefony Komórkowe - Smartfony - Urządzenia Mobilne - TANIO Jak zarabiać w internecie? - Poradnik MyPay Zamknij

poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Konkurencja vs. Monopol - Dlaczego lepiej mieć rywala?

Ferrari vs. Lamborghini, Mc Donald's vs. KFC, Nike vs. Adidas


Zakładasz biznes i obawiasz się, że będziesz miał konkurencję? - Sorry, ale muszę Cię zmartwić. Konkurencja pojawi się zawsze, obojętnie co innowacyjnego wymyślisz. Prędzej czy później skopiują Twój pomysł, zrobią podobny produkt bądź usługę. Cały sęk w tym by być lepszym od innych.

Masz mocnego rywala? Podziękuj mu, że jest dobry!

Silna konkurencja w naturalny sposób rozwija Ciebie. Podświadomie wskakujesz na wyższy poziom intelektualny. Wiesz, że musisz działać jeszcze lepiej, bo przeciwnik nie śpi i czeka na Twoje potknięcia. Czytając to wydaje się to zapewne błahe i trywialne, ale niestety większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego faktu.

Konkurencja vs. Monopol - Dlaczego lepiej mieć rywala?

Nie ma nic gorszego niż monopol


Paradoksem jest to, że firmy najczęściej dążą do monopolu który ma w sobie więcej wad niż zalet. Dyktowanie warunków, wyżynanie konkurencji, to wszystko z pozoru tylko fajnie wygląda. Realnie to hamuje rozwój z powodu braku rywala. Nie wspinasz się wtedy na wyżyny motywacji i intelektu. Jesteś w bezpiecznej sytuacji.

My ludzie z natury chcemy stabilizacji czyli nazywając to po imieniu wygodnego życia, leniwego. Brak zagrożeń nie motywuje nas do działania - skoro jest dobrze to po co to zmieniać? Niepotrzebnie się tylko spocę - pomyśli homo sapiens.
Wygrany finał turnieju po zaciętej walce z godnym przeciwnikiem smakuje o wiele lepiej niż gładkie jednostronne zwycięstwo. Nikt nie chce oglądać takich sportowych rywalizacji gdzie mecz jest do jednej bramki.

Dlaczego angielska Premier League jest najciekawszą ligą na świecie? - Bo od początku nie wiadomo kto ją wygra. Mało kogo interesują ligi gdzie już od 1 kolejki wiadomo kto będzie w top 2, albo co gorsze zwycięzca jest znany nawet już przed samym startem (Celtic, TNS itp.).

Szanuj przeciwnika swego jak siebie samego


Rywalizacja to naturalny rozwój nas samych. Im przeciwnik jest lepszy tym wyzwanie jest większe zarówno w biznesie, sporcie jak i w każdej innej dziedzinie życia. Nie ma sensu psioczyć na rywala tylko wyciągnąć słuszne wnioski i skonfrontować się z problemem. Obserwować co robi konkurencja, ale jej nie niszczyć.
Monopol psuje rynek, jest nieetyczny, wzbudza negatywne odczucia, totalna dominacja od zawsze była niemile widziana i tak naprawdę nigdy się nie sprawdziła. Paradoksalnie największym problemem monopolu jest właśnie brak konkurencji. Dlatego też w życiu staraj się nigdy nie unikać konkurencji, bądź z nią walczyć, próbować zniszczyć. Przeciwnik to Twoja ostoja w rozwoju, a nie wróg!

Zapraszam do dyskusji w komentarzach! 

- - - - -

Źródło zdjęcia: 
http://worldversus.com/img/vs/ws-Ferrari.jpg

1 komentarz:

  1. Tylko amerykański NIKE, a nie niemiecki ADIDAS

    OdpowiedzUsuń